Реєстр проваджень

про злочини, пов’язані із перешкоджанням проведенню

мирних акцій протесту, які відбувалися у Києві та інших містах

України в період листопада 2013 року – лютого 2014 року.

Генеральна прокуратура України

Прийняття постанов Кабінету Міністрів України щодо використання спеціальних засобів проти учасників акцій протесту, організація постачання цих засобів

З метою припинення акцій протесту Кабінетом Міністрів України, у незаконний спосіб, організовано прийняття 22 січня 2014 року постанов щодо можливості застосування спеціальних засобів. Ці постанови стали підставою для незаконної поставки спеціальних засобів виробництва Російської Федерації, та в подальшому неодноразово використовувалися працівниками правоохоронних органів відносно учасників мирних акцій протестів.Незаконно поставлені спеціальні засоби, всупереч вимогам закону, застосовані у період 18 – 20 лютого 2014 року, в результаті їх дії постраждало понад 250 учасників акцій протесту у м. Києві.

Кримінальне провадження № 42014000000000835 від 14.08.2014 розпочато за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.3 ст.365 КК України, за фактом організації Захарченко В.Ю. незаконного постачання з РФ до МВС України в січні 2014 спеціальних засобів підвищеної потужності, а також безпідставної сплати за їх митне оформлення коштів у сумі 1,17 млн. грн. В подальшому, зазначені спецзасоби на озброєння МВС України прийняті не були та протизаконно застосовані у відношенні мітингувальників у м. Києві.

У провадженні повідомлено про підозру колишнім Міністру внутрішніх справ України Захарченку В.Ю., заступнику Міністра внутрішніх справ України Ратушняку В.І., директору Департаменту матеріального забезпечення МВС України Зінову П.І. та заступнику Міністра внутрішніх справ України Л. у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365 та ч. 5 ст. 191 КК України.

Підозрювані Захарченко В.Ю., Ратушняк В.І. та Зінов П.І. оголошені в розшук, досудове розслідування у провадженні зупинено згідно з п.2 ч.1 ст.280 КПК України (у зв’язку з розшуком підозрюваних).

За результатами досудового розслідування до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42014000000001256 за підозрою колишнього заступника Міністра внутрішніх справ України Л., який спільно з іншими службовими особами МВС України організував незаконне постачання спеціальних засобів посиленої дії виробництва Російської Федерації для подальшого їх використання під час силового розгону протестувальників у місті Києві, а також здійснив розтрату коштів МВС України.

Разом з цим, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000001048 за фактом організації Азаровим М.Я. прийняття Кабінетом Міністрів України 22.01.2014 р. незаконних постанов щодо надання дозволу на використання правоохоронцями спецзасобів посиленої дії, за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 365 КК України.

Повідомлено про підозру колишньому першому заступнику начальника Департаменту громадської безпеки МВС України та 2 колишнім співробітникам цього Департаменту, які безпосередньо брали участь в незаконному внесенні російських гранат в перелік дозволених, а також в подальшої їх видачі і застосуванні.