Реєстр проваджень

про злочини, пов’язані із перешкоджанням проведенню

мирних акцій протесту, які відбувалися у Києві та інших містах

України в період листопада 2013 року – лютого 2014 року.

Генеральна прокуратура України

Залучення до протидії протестним акціям цивільних осіб, так званих «тітушок», організація вчинення ними злочинів.

Протиправне перешкоджання протестним акціям здійснювалось не тільки представниками влади та правоохоронних органів, а також цивільними особами, так званими «тітушками». Вказані особи – «тітушки» вчиняли активні незаконні дії стосовно активістів і мітингувальників, застосовували фізичне насильство, допускаючи у окремих випадках вчинення вбивств, здійснювали переслідування учасників поза межами протестних акцій. Таким чином усувалися активні учасники акцій протесту і залякувались інші.

Загалом у кримінальних провадженнях оголошено підозру 50 цивільним особам – «тітушкам», у розшуку перебувають 27, обвинувальні акти стосовно 22 направлені до суду.

Розслідується факт побиття 24.12.2013 та вчинення замаху на вбивство Чорновол Т.М. Щодо одного підозрюваного, встановленого слідством,  провадження зупинено в зв’язку із розшуком.

Закінчено досудове розслідування та до суду скеровані:

  • у грудні 2017 року обвинувальний акт за підозрою цивільної особи за фактом вчинення замаху на вбивство Чорновол Т.М. Вироком суду його визнано винним та призначено покарання  вигляді позбавлення волі.

За фактом викрадення в ніч з 20 на 21 січня 2014 року з приміщення Олександрійської клінічної лікарні Луценка І.В. та Вербицького Ю.Т., їх катуванні, а також умисному вбивстві останнього підозрюються 12 осіб, які оголошені у розшук.

Закінчено досудове розслідування та до суду скеровані:

  • у липні 2018 року обвинувальний акт за підозрою цивільної особи у викраденні з приміщення Олександрійської клінічної лікарні Луценка І.В. та Вербицького Ю.Т., їх катуванні, а також умисному вбивстві останнього.

Розслідуються факти нападів на учасників акцій протесту та окремих громадян, викрадення людини та катування, вчинених 21 січня 2014 року, групою осіб в районі станції метро «Петрівка».

Закінчено досудове розслідування та до суду скеровані:

  • у липні 2015 року обвинувальний акт за підозрою трьох цивільних осіб «тітушок» у вчиненні нападів із застосуванням фізичної сили, а також замахів на вбивства мітингувальників. Відносно двох обвинувачених ухвалено обвинувальний вирок, третій – судом оголошено в розшук;
  • у квітні та липні 2016 року, січні 2017 року 3 обвинувальних акта щодо трьох цивільних осіб, які 21.01.2014 здійснили напад на громадянина, викрали та незаконно утримували його у палатковому таборі, де з метою примусити його зробити визнання в участі в Революції Гідності, а також отримати відомості про організаторів та фінансування протестних акцій в м. Києві, якими той взагалі не володів, завдавали фізичний та моральний біль. Стосовно вказаних осіб ухвалені обвинувальні вироки.

Триває слідство за фактами участі цивільних осіб, так званих «тітушок» в спеціально спланованих правоохоронцями операціях, направлених на припинення участі громадян у акціях протесту.

Перебувають у розшуку і 2 «тітушок», яким інкримінується пособництво працівникам ПМОП «Беркут» при ГУМВС України в м. Києві та УБНОН ГУМВС України в м. Києві у затриманні вночі 23.01.2014 на вулиці Щорса в м. Києві учасників громадських рухів «Автомайдан» та «Євромайдан», а також застосування до них насильства та пошкодження автомобілів.

Завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою шести цивільних осіб так званих «тітушок» у вчиненні незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів і демонстрацій із застосуванням фізичного насильства, переслідування журналістів за виконання ними своїх професійних обов’язків та нанесення їм тілесних ушкоджень. Оскільки останні переховуються від органів слідства, їх оголошено у розшук та 30.08.16 отримано дозволи суду на проведення стосовно них спеціального досудового розслідування. На цей час виконуються вимоги ст. 290 КПК України і триває ознайомлення сторони захисту з матеріалами кримінального провадження.

Закінчено досудове розслідування та до суду скеровані:

  • у травні та червні 2017 року, а також у квітні 2018 року 3 обвинувальних акта за підозрою 6 цивільних осіб – тітушок, яких звинувачено у  пособництві працівникам правоохоронних органів у затриманні вночі 23.01.2014 учасників громадських рухів «Автомайдан» та «Євромайдан», застосуванні насильства тощо. Щодо двох з них ухвалено обвинувальний вирок;

Триває розслідування як щодо інших «тітішок» виконавців злочинів так і щодо організаторів такої діяльності та її фінансування.

Закінчено досудове розслідування по іншим злочинам, що вчиненні цивільними особами так званими “тітушками” та до суду скеровані:

  • у серпні 2014 обвинувальний акт за підозрою цивільної особи, яка обвинувачується у вчиненні хуліганства стосовно журналіста Веремія В.В. Ухвалено обвинувальний вирок;
  • у серпні 2015 року та серпні 2017 року обвинувальні акти стосовно 4 осіб, яким інкримінується перешкоджання проведенню акцій протесту, організація переслідування журналістів за виконання ними своїх професійних обов’язків та спричиненні тілесних ушкоджень, а також замах на вбивство 14 осіб (8 та 6 відповідно);
  • у лютому 2018 року обвинувальні акти щодо 2 осіб, так званих «тітушок», які приймали участь у вбивстві журналіста Веремія В.В. та протидіяли акціям протесту в ніч на 19 лютого 2014 року на вулицях Володимирської та В. Житомирської у місті Києві. Вироком суду одного з них вже визнано винним та призначено покарання у вигляді позбавлення волі.